سید نصرالله سجادی

دارای مدرک دکترای مدیریت و برنامه ریزی در ورزش می باشد که قائم مقامی سازمان تربیت بدنی، ریاست فدراسیون فوتبال، معاونت تربیت بدنی آموزش و پرورش ، خزانه دار و دبیر کل کمیته ملی المپیک و معاونت حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش را در کارنامه خود دارد.

سرپرست کاروان ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی در نشست خبری صبح روز شنبه یکم اردیبهشت به تشریح آخرین وضعیت کاروان ایران پرداخت.

نشست خبری نصرالله سجادی، سرپرست کاروان ایران در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی در نشست خبری صبح امروز به تشریح آخرین وضعیت کاروان ایران پرداخت. وی در ابتدای این نشست اظهار داشت: اعیاد شعبانیه و سال جدید را تبریک می‌گویم و امیدوارم سال موفقیت برای ورزش کشور باشد.این دوره بازی‌هیا آسیایی تفاوتی با دوره‌های قبل دارد. در 14 دوره از 18 دوره شرکت کردیم و 15 امین دوره حضور ماست. در این دوره از مسابقات 40 رشته در برنامه بازی‌ها و 462 ماده ورزشی در بازی‌ها وجود دارد. طی 4 دوره گذشته نفرات اعزامی را بررسی می‌کنیم. در مسابقات 2002 بوسان، 126 نفرحضور داشتند و 36 مدال کسب کردیم و در رده دهم جدول جای گرفتیم.

وی افزود: در مسابقات آسیایی 2006 دوحه 239 نفر از ایران شرکت کرد و  48 مدال کسب کردیم و در جایگاه ششم ایستادیم. در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو 359 نفر شرکت کردند، 59 مدال کسب کردیم و در رده چهارم ایستادیم و در بازی‌های آسیایی 2014، 276 ورزشکار در کره حضور داشتند و 57 مدال کسب کردیک و در رده پنجم قرار گرفتیم.

اندونزی برای کسب مدال بیشتر تغییراتی در برخی از اوزان و رشته‌ها انجام داده است

سجادی تاکید کرد: رشد حضور بانوان در این 4 دوره مشهود است و تعداد مدال طلا نیز رشد داشته است. 10 کشور برتر آسیا در این 4 دوره نیز مشخص است که در آنها طبق روال گذشته چین، کره‌جنوبی و ژاپن با فاصله قابل توجه اول تا سوم هستند. قزاقستان سه دوره و ایران هم یک دوره چهارم شدند. به غیر از 3 کشور اول رقیب‌های ایران در بازی‌های آسیایی، قزاقستان به صورت کاملا مشخص و سپس هند، تایلند و ازبکستان هستند و در آخر هم چین تایپه. البته در این دوره اندونزی نیز به عنوان میزبان، رقابت فشرده‌ای برای جایگاه اول تا ششم دارد. میزبان رشته‌هایی که در آن مطرح است را در لیست قرار داده و حتی تغییراتی در اوزان داده و در بوکس اوزان سنگین را حذف کرده است. بازی‌ها در سه منطقه برگزار می‌شود.

سرپرست کاروان ایران در بازی‌های آسیایی 2018 تصریح کرد: بیشترین رشته‌ها در جاکارتا برگزار می‌شود. در حومه جاکارتا فوتبال، دوچرخه سواری، قایقرانی اسلالوم و پاراگلایدر برگزار می‌شود. البته برای فوتبال 4 شهر در نظر گرفته شده است. سومین منطقه بازی‌ها شهر پالمبانگ است که فوتبال زنان، بولینگ، صخره‌نوردی، اسکیت، روئینگ و آب‌های آرام، سه‌گانه، تیراندازی، تنیس و والیبال ساحلی در آن برگزار می‌شود.

وی گفت: این بازی‌ها از نظر رشته و نحوه برگزاری با دوره‌های قبل فرق دارد از جمله پراکندی رشته‌ها و فاصله جاکارتا تا پالمبانگ. تیم‌های اعزامی به حومه و پالمبانگ به محض ورود به اندونزی عازم شهر‌ها می‌شوند. مسابقات چهار رشته قبل از افتتاحیه شروع می‌شود. هندبال از 22 مرداد، فوتبال آقایان از 23 مرداد تا 10 شهریور، بسکتبال از 23 مرداد و واترپلو 25 مرداد و قبل از افتتاحیه آغاز می‌شود و این تیم‌ها زودتر اعزام می‌شوند.

90درصد کارهای ثبت نام انجام شده است

سجادی یادآور شد: ما باید بر اساس رشته‌های اعزامی ثبت‌نام اولیه را انجام دهیم که همه کشورها معمولا همه رشته‌ها را اعلام می‌کنند که سه ماه پیش این کار انجام شده است. سپس ثبت نام بر اساس اسامی است که می‌توان تا چند برابر ظرفیت اعلام شود که افراد اعزامی باید از بین همین افراد باشند. ما تمام اسامی را گرفتیم که کار زیادی هم برد و تقریبا 90 درصد کار انجام شده و از کار جلو هستیم. 10 درصد باقیمانده هم به دلیل نقص در پاسپورت‌ها است که حل می‌شود. ما ارتباط نزدیکی به کمیته برگزاری بازی‌ها داریم. در خصوص اسکان همه هیئت اعم از ورزشکاران، کادر سرپرستی، پزشکی و خبرنگاران و سایر افراد صحبت شده است. اخذ مجوز سلاح و مهمات انجام شده و قرنطیه اسب‌ها و داروها انجام شده است.

تیم‌ها 4 تا 5 روز قبل از شروع مسابقات‌شان اعزام می‌شوند

وی اظهار داشت: دفترچه مربوط به بازی‌ها برای فدراسیون‌ها ارسال شده است. محدودیت‌های سنی در برخی از رشته ها وجود داشته است که روی آنها تاکید داشته‌ایم. جلسه‌ای 12 و 13 اردیبهشت برای غرب آسیا، مرکزی در قرقیزستان برگزار می‌شود که به صورت مقدماتی اسامی و رشته ها را چک می‌کنند که همکاران ما در این جلسه شرکت و خودم هم به عنوان سرپرست خواهم رفت. در حاشیه آن نیز کارگاهی نیز در مورد المپیک 2020 برگزار می‌شود. برنامه پروازی نیز با هماهنگی فدراسیون‌ها نهایی شده است. تیم‌ها 4 تا 5 روز قبل از شروع مسابقات‌شان اعزام می‌شوند. 14 گروه پرواز رفت و 14 گروه پرواز برگشت خواهیم داشت. 14 و 16 مرداد کادر سرپرستی اعزام می‌شوند. خط هوایی مشخص شده و هواپیمایی ماهان خواهد بود. که 90 درصد پرواز ها کولالامپور و جاکارتا خواهد بود.

سرپرست کاروان ایران خاطرنشان کرد: جلساتی با فدراسیون پزشکی ورزشی برگزار شده و کار آنها شروع شده و سنجش مسائل پزشکی تیم‌ها از 10 روز پیش آغاز شده است. کنترل دوپینگ از تمام شرکت کنندگان انجام می‌شود. کادر سرپرستی جلسات منظمی را از بهمن ماه آغاز کرده است و کارهای هماهنگی انجام شده است. از اردیبهشت جلسات منظم با مربیان و سرپرستان انجام می‌شود. تلاش می‌کنیم بالای 95 درصد کارها در تهران انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که در مورد ترافیک و اینترنت میزبان نگرانی‌هایی وجود دارد، گفت: اینها را خودمان هم شنیدیم. راجع به این مسائل صحبت شده و ظاهرا گفته‌اند جای نگرانی نیست.

با نفراتی جوان‌تر از تیم فوتبال امید در بازی‌های آسیایی شرکت خواهیم کرد

سجادی در پاسخ به این سوال که سرانجام حضور تیم امید در بازی‌های آسیایی 2018 چه خواهد شد، تصریح کرد: در جلسه قبلی ستاد قرار شد تیمی جوان‌تر از تیم امید و با نگاه به مقدماتی المپیک 2020 اعزام شود و فدراسیون هم در همین جهت حرکت کرده است. برای فوتبال هنوز فرصت ثبت‌نام داریم. حدود 121 نفر را برای تیم فوتبال معرفی کرده‌اند.

سجادی در مورد اینکه گفته می‌شود نکونام به تیم امید نزدیک شده است، یادآور شد: در مورد کادر فنی فوتبال و بقیه رشته‌ها اطلاعاتی ندارم. مسئولیت آن با فدراسیون‌ها است.

هنوز کاهش و افزایش ورزشکاران کاملا مشخص نیست

وی در مورد احتمال کاهش ورزشکاران در این بازی‌ها به خبرگزاری تسنیم گفت: هنوز عددی داده نشده و با فدراسیون‌ها صحبت کردیم. فردا جلسه نهایی ستاد است و عدد نهایی می‌شود. هنوز کاهش و افزایش کاملا مشخص نیست. خیلی از رشته‌ها نفراتش مشخص شده است و چند رشته هستند که فردا نهایی می‌شود.

سرپرست کاروان ایران در مورد شانس مدال ایران در این دوره از بازی‌ها یادآور شد: با فدراسیون‌ها صحبت کردیم و می‌دانیم فدراسیون ها مرتب در اردو و مسابقات هستند و کار را با جدیت دنبال می‌کنند. در مورد برخی از رشته‌ها در این دوره چند تغییر وجود داشته است و ما و فدراسیون‌ها امیدوار هستیم و انشالله نتیجه خوبی هم کسب می‌کنیم.

وی در مورد لباس کاروان ایران تصریح کرد: در مورد لباس رژه با اتحادیه طراحان جلسه داشتیم و آنچه از طراحان خوب در کشور هست با آنها صحبت شده و تا هفته آینده همه طرح‌ها به دست‌مان می‌رسد.

فدراسیون‌ها برای کسب مدال متعهد شدند

سجادی در مورد تعداد احتمالی مدال‌هایی که ایران ممکن است کسب کند، اظهار داشت: برای اینکه فدراسیون متعهد باشند پیش بینی‌هایی در مورد تعداد مدال‌ها را گرفتیم. دعا کنید که مدال‌های خوب و طلا بگیریم.

وی افزود: از 4 بهمن ماه سال گذشته که آمدم با فدراسیون‌ها صحبت کردیم و خودشان می‌دانند که قرار است اعزام شوند یا خیر. برخی از رشته‌ها خودشان خواستند که اعزام شوند و ما برای آنها شرایط اعزام را اعلام کردیم. ایران در این دوره از مسابقات در 25 تا 26 رشته شرکت خواهد کرد.

سجادی در مورد اختلافات کشتی و وزارت ورزش و نگرانی که بابت این موضوع ممکن است ایجاد شود، گفت: اجازه دهید در این مورد خود مسئولان صحبت کنند و این در حیطه وظیفه سرپرست کاروان نیست.

نمی‌توان گفت که کاهش بودجه داشتیم

وی در خصوص کاهش بودجه فدراسیون‌ها توسط کمیته ملی المپیک اظهار داشت: بودجه فدراسیون‌ها 30 میلیارد تومان است و حدود 10 میلیارد برای جاکارتا است و 20 میلیارد برای سایر مصارف فدراسیون‌های اعزامی و سایر فدراسیون‌هایی است که به جاکارتا نمی‌روند. نمی‌توان گفت که کاهش بودجه داشتیم.

سجادی تصریح کرد: سابقه ذهنی من از حضورم در کمیته و اعزام‌ها این است که بودجه اعزام و فدراسیون مجزا نیست و همه برای فدراسیون‌ها است. یکسال برای بازی‌های آسیایی و یکسال برای کسب سهمیه و سال بعد برای المپیک است. در مجموع همه برای فدراسیون‌ها مصرف می‌شود. فکر می‌کنم یک دوازدهم بودجه را در ابتدای سال دریافت کردیم و بودجه کمیته مصوب شده و جای نگرانی نیست.

وی در خصوص اینکه حمید استیلی امروز در کمیته ملی المپیک دیده شده است، گفت: وی امروز با صالحی‌امیری جلسه‌ای داشته است.

در این دوره حضور بانوان رشد 90 درصدی داشته است

سجادی در مورد شانس مدال‌آوری بانوان تصریح کرد: در این دوره حضور بانوان رشد 90 درصدی داشته است و تاکید در ستاد بر حضور بانوان است. نگاهی که کمیته ملی المپیک و وزارت جوانان به ورزشکاران زن و مرد داشته است نگاه حمایتی از رشته‌هایی است که شانس کسب سهمیه المپیک را دارند ولی شانس مدال ندارند و می‌توانند در این میدان کسب تجربه کنند.

وی در مورد اعزام واترپلو به این مسابقات گفت: آنها معتقدند که شانس مدال دارند و جزو 4 تا تیم برتر هستند. این رشته تا این لحظه قرار است اعزام شود. شیرجه هم قرار است اعزام شود اما تعداد نفرات هنوز نهایی نشده است.

سجادی در خصوص اعزام بانوان وزنه‌بردار یادآور شد: این جزو رشته‌های اخیر است و مرادی درخواست اعزام داده است. این رشته در المپیک است و فردا در جلسه ستاد بررسی خواهد شد. آخرین جلسه ستاد بازی‌ها که تشکیل شد تاکید بر معرفی کادر سرپرستی و سرمربی تیم فوتبال امید بود و اقدامات خوبی هم انجام شده و فکر می‌کنم طی این هفته معرفی می‌شود. ظاهرا بین دو گزینه قرار است به جمع بندی برسند.

سرپرست کاروان ایران در مورد استفاده از پوشاک داخلی در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی خاطرنشان کرد: طی تصمیم گرفته شده در دفتر سلطانی‌فر با حضور صالحی امری، قرار شد ورزشکاران کشورمان با پوشاک ایرانی در این مسابقات حضور داشته باشند.

پرچمدار کاروان ایران در آستانه مسابقات معرفی خواهد شد

وی تصریح کرد: در مورد ارز مشکلی نداریم. بانک مرکزی با قیمت دلار مصوب ارز ما را تامین کرده است. ما هزینه ارزی کمتری نسبت به سایر بخش‌ها داریم و خوشبختانه حمایت خوبی  از ما کردند. در مورد مسائل ارزی دیگر عرضی ندارم.

سجادی درخصوص پرچمدار کاروان ایران یادآور شد: در این مورد تصمیم گیری نشده است و هنوز زود است. من فکر می‌کنم بهتر است که در آستانه مسابقات معرفی شود تا مثلا باعث دلسردی ورزشکاران نشود.

مطمئن باشید نفر اضافه نمی‌بریم

سرپرست کاروان ایران افزود: ما می توانیم 50 درصد تعداد ورزشکاران، همراه به مسابقات ببریم که شامل همه افراد اعزامی می‌شود و ما معمولا کم هم می‌آوریم. قول می‌دهیم آنچه به عنوان کاروان می‌بریم نفر اضافه وجود نداشته باشد. لیست همه نفرات با مسئولیت آنها را در سایت کمیته قرار می دهیم. مطمئن باشید نفر اضافه نمی‌بریم. البته تعداد افراد همراه هنوز مشخص نیست. تاکید زیادی وجود دارد که کسانی که مسئولیت دارند اعزام شوند. با فدراسیون والیبال جلسه داشتیم و آنها در فاصله چند روز بعد از بازی‌های آسیایی، مسابقات جهانی دارند و قرار است تیم ب به این بازی‌ها اعزام می‌شود که فدراسیون گفته تیم خوبی است و امیدواریم موفق باشند.

 

Template Design:Dima Group